Tepelná čerpadla a fotovoltaické panely: jak fungují společně pro co nejvyšší úsporu energie
Stále více klientů připojuje k fotovoltaické elektrárně také tepelná čerpadla. Díky tomu využívají přírodní zdroje na maximum a ušetří ještě více na spotřebě elektřiny. Kombinací tepelného čerpadla a fotovoltaické elektrárny docílíte maximální nezávislost na dodavatelích energie. Nejvýhodnější je kombinace fotovoltaiky a tepelného čerpadla vzduch/voda. Tento typ čerpadla totiž potřebuje jen minimální množství elektřiny na provoz kompresoru. Díky spojení tepelného čerpadla a fotovoltaiky budete ohřívat vodu a topit za opravdu nízké náklady. Navíc můžete získat zvýhodněnou dotaci určenou právě pro realizaci tepelného čerpadla v kombinaci s fotovoltaikou.
Tepelné čerpadlo využije přebytkovou energii
Jednou z hlavních výhod této kombinace je využití přebytkové energie vyrobené fotovoltaikou. Namísto prodeje zpět do sítě můžete nadbytečnou elektřinou například ohřát vodu. V kombinaci s tepelným čerpadlem vzduch/vzduch můžete v létě chladit a v zimě topit z přebytků vyrobené elektřiny a značně tak ušetřit za energie. Jak výrobci tepelných čerpadel, tak i výrobci solárních panelů počítají s touto kombinací a komponenty jsou na toto spojení připraveny. Se zapojením tedy nejsou žádné zbytečné starosti.
Moderní systémy fotovoltaiky i tepelných čerpadel zvládnou pracovat v dokonalé harmonii. Řízení dokáže upravovat výkon tepelného čerpadla na základě zůstatku přebytkové energie. Díky tomu bude čerpadlo využívat maximum vyrobené energie, kterou nespotřebujete v domácnosti. Naopak v případě, že bude energie z fotovoltaiky potřebná v domácnosti, výkon tepelného čerpadla se upraví. Spojením fotovoltaiky a tepelných čerpadel můžete snížit náklady na vytápění a ohřev vody až o 70 %.
U kombinací fotovoltaiky s tepelným čerpadlem je důležitý dostatek vyrobené elektřiny. Je třeba provést důkladný energetický audit a spočítat výkon fotovoltaiky tak, aby byla elektřina vždy dostupná i pro tepelné čerpadlo. Pokud nevyrobí solární panely dostatek energie, kombinace s tepelným čerpadlem je zbytečná a nakonec se dost prodraží. Bude totiž nutné napájet tepelné čerpadlo elektřinou přímo od dodavatele. Solární panely tedy musí vyrobit dostatek elektřiny pro váš dům i pro tepelné čerpadlo. Na rozdíl od akumulace do baterií, zde je nutné vyrobenou elektřinu spotřebovat ihned a není možné ji uložit na později. I tak ale můžete přebytkovou elektřinu využít pro své potřeby a není třeba ji prodávat zpět do sítě distributora. Během několika let se vám investice do fotovoltaiky a tepelného čerpadla jistě vrátí. Obecně se udává, že se v naprosté většině případů obě komponenty zaplatí, než skončí jejich životnost. U čerpadel se tato doba pohybuje mezi 15 až 20 lety, u solárních panelů je to přibližně 30 let.
Dotace s kombinováním fotovoltaiky a čerpadel počítají
Pokud stále váháte, zda si pořídit fotovoltaiku i tepelné čerpadlo, možná vás přesvědčí vyšší dotace v rámci projektu Nová zelená úsporám. Pokud se rozhodnete pro kombinaci fotovoltaiky a čerpadla, můžete získat dotaci až ve výši 300 000 Kč. Dotace tedy může uhradit až polovinu nákladů na pořízení. S vyřízením dotace vám rádi pomohou naši odborníci, kteří mají stoprocentní úspěšnost při získávání dotací na solární energie.
Na základní instalaci solární elektrárny s běžným měničem získáte dotaci až 40 000 Kč. Pokud ale zvolíte kombinaci s tepelným čerpadlem, můžete získat až 100 000 Kč. Navíc se jedná o nárokovou dotaci a stačí tedy splnit jen několik základních podmínek a dotaci jistě získáte. Dotace mohou získat také příspěvkové organizace či společenství vlastníků.
Kombinace tepelného čerpadla a fotovoltaiky je nejvýhodnější variantou využití solární energie. Přebytkovou energii nemusíte prodávat zpět do sítě distributora a využijete ji pro vlastní potřeby. Tepelné čerpadlo navíc potřebuje jen malé množství energie na provoz kompresoru a není třeba hned zdvojnásobit počet panelů. Chytré systémy navíc řídí předávání elektřiny i spotřebu čerpadla a vy se tak nemusíte o nic starat.
Spočítejte si kolik váš dům ušetří se solární elektrárnou, nebo tepelným čerpadlem.