Jaký je dopad fotovoltaiky s tepelným čerpadlem v bytovém domě na účty za energie?
Solární panely a elektrárna se nejčastěji instalují na rodinné domy, kde může tato technologie ušetřit desítky tisíc korun ročně. Stejně účinná je ale také na bytových domech, kde dokáže ušetřit jeho obyvatelům dokonce statisíce ročně, oproti běžným zdrojům vytápění. U bytových domů je totiž spotřeba několikanásobně vyšší a i úspora bude markantnější. Návratnost fotovoltaické elektrárny na bytovém domě se pohybuje okolo 4 let a jedná se o bezúdržbové řešení pro všechny obyvatele domu. Navíc můžete získat také dotace na instalaci FVE stejně, jako je tomu u běžným rodinných domů.
FVE se vyplatí i u bytových domů
Při správném nastavení může fotovoltaika, solární ohřev užitkové vody nebo tepelné čerpadlo ušetřit nemalé prostředky také u bytových domů. FVE pro bytové domy navíc přináší ekologickou úsporu spotřeby elektrické energie. Na bytové domy se často doporučuje FVE společně s akumulátorem, který uloží vyrobenou elektřinu. Oproti běžným rodinným domům, u těch bytových lze předpokládat, že obyvatelé spotřebují velkou část vyrobené elektřiny. Instalace s baterií je proto ideálním řešením pro domy s více byty, protože není třeba uzavírat smlouvu s distributorem na dodávání elektřiny zpět do sítě. Navíc lze předpokládat, že byty spotřebují relativně hodně elektrické energie i během dne a výkon solární elektrárny tedy využijí na maximum. Další charakteristikou bytových domů je velká spotřeba teplé užitkové vody. Právě proto se vyplatí kombinovat FVE s tepelnými čerpadly, které budou pracovat pouze na energie ze solární elektrárny. Lze tím docílit maximální možné úspory.
Tepelná čerpadla dokáží ušetřit až 55 % nákladů na vytápění objektu. U velkých domů s desítkami bytových jednotek se tedy může jednat o poměrně vysokou částku. U většiny bytových domů se běžně používají tepelná čerpadla typu vzduch - voda nebo země - vzduch. Konečný výběr vychází z toho, kolik prostoru pro instalaci tepelného čerpadla dům nabízí. Pro čerpadlo země - voda je potřeba, aby dům disponoval velkým prostorem bez staveb pro kolektory tepla a vrty. Přestože se jedná o nejvýkonnější variantu tepelného čerpadla, zejména bytové domy v městské zástavbě nemají pro tento typ prostor. V takovém případě se instalují čerpadla vzduch - voda, která lze nainstalovat také na střechu.
Dotace jsou stejně výhodné, jako u rodinných domů
U bytových domů se doporučuje instalovat co největší solární elektrárnu. Spotřeba energie v bytových domech je opravdu velká a každý kilowatt z FVE znamená úsporu pro všechny obyvatele domu. Hlavním kritériem při instalaci FVE je návratnost investice, která je u bytových domů ještě lepší, než u těch rodinných. Navíc můžete získat také dotace z programu Nová zelená úsporám. Výše dotace se stanovuje za každý kWp instalovaného výkonu, za každou kWh elektrického akumulačního systému a každý jeden připojený byt. Jednoznačně tedy platí, že čím větší bytový dům, tím větší FVE se vyplatí pořídit. O dotace může žádat vlastník bytového domu, ale také společenství vlastníků nebo příspěvkové organizace zřízené územními samosprávnými celky.
Každý bytový dům získá stejně výhodné dotace, jako běžné rodinné domy. V číslech to pak znamená, že za každý 1 kWp instalovaného výkonu získáte 15 000 Kč. Dále 10 000 Kč za 1 kWh elektrického akumulačního systému v případě, že se rozhodnete instalovat FVE i s baterií. Posledním faktorem pro výpočet dotace je počet připojených bytů, kdy získáte dalších 5 000 Kč za každou připojenou bytovou jednotku. Z toho tedy vyplývá, že instalace FVE je nejvýhodnější v případě, že se na ni dohodnou všichni obyvatelé domu. FVE lze ale instalovat také v případě, že se někteří majitelé bytů rozhodnou do sítě nepřipojit. Zde je ale nutné počítat s tím, že bude náročnější vyúčtování a prodlouží se také návratnost investice.
Spočítejte si kolik váš dům ušetří se solární elektrárnou, nebo tepelným čerpadlem.